Byliny / Rastliny

„Všetky vrchy, pohoria, všetky lúky a lesy sú prirodzené lekárne“.
(Paracelsus)
„Na každú chorobu vyrástla bylina“
(Ľudová múdrosť)
Agát
Agát biely, ktorého pôvodnou domovinou je Severná Amerika, bol v 17. storočí dovezený do Francúzska, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy. Na liečebné účely sa trhajú kvety (Flos robiniae). Sušia sa v tenkých vrstvách v tieni. Niekedy sa z mladých konárov odrezáva a odlupuje aj kôra (Cortex acaciae). Robí sa to v čase, keď sa objavuje prvá miazga. Kôra sa bežne suší. Kvety obsahujú flavónové glykozidy robin a akacín, silicu, cukry a organické kyseliny. Z usušenej drogy sa pripravuje čaj (1 čajová lyžička drogy na 1/4 1 vody, zapariť, piť 2 až 3-krát denne), ktorý uvoľňuje svalové a nervové kŕče. Kôra obsahuje toxalbumíny robin a fazín. Extrakt z kôry (prípadne aj extrakt z mladých výhonkov) sa používa na liečbu žalúdočných ťažkostí a vredových ochorení tráviacej sústavy.
Alchemilka žltozelená
Trváca bylina s krátkym podzemkom a ružicou prízemných, okrúhlastých listov. Dážď zanecháva v ružici kvapky vody. Tieto kvapky kedysi alchymisti zbierali, pretože verili v ich liečivú a zázračnú moc. Na konci krátkej, vzpriamenej stonky rastú vrcholíky malých, žltých kvetov.
Na liečebné účely sa zbiera nadzemný výhonok, vňať s prízemnými listami . Rastlina sa zbiera za pekného počasia a suší sa v tieni. Droga obsahuje triesloviny, silice, saponíny, horčiny a kyselinu salicylovú. Čaj sa pripravuje zo 4 malých lyžíc drogy na šálku vriacej vody. Musí sa nechať 10 minút postáť a pije sa nesladený dva krát denne. Pomáha pri poruchách trávenia, ako sú žalúdočný a črevný katar, nadúvanie a hnačky, súčasne uvoľňuje kŕče a podporuje vylučovanie moču. Tehotným ženám sa odporúča 4 týždne pred zľahnutím piť denne 3 šálky tohto čaju, čo uľahčuje pôrod. Droga sa používa aj pri ženských chorobách, najmä v klimaktériu. Podpo ruje látkovú premenu v tele a je súčasťou odtučňovacích kúr. Zvonka sa alchemilka používa ako prísada do kúpeľa a pri ošetrovaní rán, opuchov, ekzémov a vredov.
Archangelika lekárska
Archangelika lekárska sa pestuje aj v záhradách a na poliach.
Na liečebné účely sa zbierajú korene a plody. Korene sa získavajú z dvojročných rastlín najlepšie na jeseň, keď obsahujú najviac silice. Dôkladne sa očistia, umyjú, krížom narežú a usušia v sušiarňach pri teplotách do 35 °C. Plody sa zbierajú postupne, ako dozrievajú okolíky. Ukladajú sa na plátno, nechajú sa vyzrieť a dosušiť, potom sa vytrasú a vyčistia. Obidve drogy obsahujú silice, furokuma- ríny, flavonoidy, organické kyseliny, horčiny, živicu, triesloviny a cukor. Upokojujú nervovú sústavu, pôsobia proti nervovej predráždenosti a migrénam a pomáhajú pri kŕčoch. Vo farmácii sa pridávajú do aromatických vôd a liečivých čajov, často aj do likérov upravujúcich tráviace procesy. Zvonka sa drogy používajú ako prísady do kúpeľov a kloktadlá. Archangelika je aj vynikajúca medonosná rastlina.
Arnika horská
Arnika je rozšírená v pohoriach Európy a Severnej Ameriky a v mnohých krajinách je zákonom chránená.
Väčšinou sa zbierajú kvety, zriedkavejšie aj podzemky . Farmaceutický význam má celá rastlina. Kvety sa odtrhávajú bez zákrovu a lôžka. Používajú sa teda len jazykovité a rúrkovité kvety. Podzemky sa po vykopaní čistia a rýchlo sušia. Úbory obsahujú stopy silíc, karotinoidy, horčinu arnicín, saponin arnidiol a ďalšie. Podzemok obsahuje triesloviny, až 6,3 % silíc a živice. Obidve drogy pôsobia povzbudzujúco a dráždia sliznice žalúdka, čriev a obličky. Arnika má v správnych dávkach predpísaných lekárom priaznivý vplyv na krvný obeh a činnosť srdca. Najčastejšie sa používa liehový extrakt, tinktúra. Bola veľmi obľúbená pri ošetrovaní rán ako dezinfekčný prostriedok a ako prostriedok podporujúci rýchle zahojenie poranených miest.
Artičoka kardová
Tento rastlinný druh, ktorý má svoj pôvod v Stredozemí, poznali už starí Egypťania, Gréci a Rimania. Dnes sa artičoka pestuje predovšetkým v juhozápadnej Európe ako zelenina. Na liečebné účely sa zbierajú listy, ktoré sa trhajú ručne v čase plného kvitnutia a sušia sa na lieskach v tieni alebo v sušiarňach pri teplote do 40 °C. Droga obsahuje horčinu cynarín, slizy, triesloviny, inulín, organické kyseliny a vitamín A. Účinné látky podporujú tvorbu a vylučovanie žlče a pomáhajú aj pri ťažkostiach žlčových kanálov a pečene. Droga má priaznivý účinok aj pri liečbe žltačky, pretože urýchľuje doznievanie choroby. Okrem toho znižuje hladinu cukru v krvi, takže sa používa pri doplnkovej liečbe cukrovky, a je tiež účinná proti kôrnateniu tepien. Používa sa na výrobu horkých nápojov a likérov. Zvonka sa čerstvou šťavou z listov liečia kožné vyrážky a ekzémy. Je to tiež medonosná rastlina.
Baza čierna
Baza čierna je všeobecne rozšírená v Európe, Ázii a severnej Afrike a rastie v listnatých lesoch a tiež v blízkosti ľudských obydlí. Patrí medzi uznávané liečivé rastliny. Dnes sa zbierajú predovšetkým kvety a plody. Odrežú sa pritom celé súkvetia, rozložia sa stopkami nahor na liesky a rýchlo sa usušia. Po usušení sa kvety zbavia stopiek a uskladňujú sa v suchu v uzatvorených nádobách. Droga obsahuje glykozidy rutín a sambunigrín, ďalej silicu, flavonoidy, triesloviny, organické kyseliny a minerálne soli. Čaj z usušených kvetov sa pije pri nachladnutiach (podporuje potenie), kataroch dýchacích ciest a pri ľahkých nervových ochoreniach. Čerstvé zrelé plody sa spracúvajú na lekváre, sirupy a vína alebo sa sušia. Obsahujú organické farbivá, aminokyseliny, cukor, rutín a veľa vitamínu A a C. Plody majú slabý preháňavý účinok a pridávajú sa do čajových zmesí pri chorobách horných dýchacích ciest. Osvedčujú sa aj pri liečbe nespavosti, migréne, bolestiach hlavy a bolestivých zápaloch nervov.
Bazalka pravá
Plody sú tvrdky. Celá rastlina je chlpatá a nápadne vonia. Pochádza z južnej Ázie a pestuje sa oddávna vo vidieckych záhradách ako korenina, okrasná, liečivá a medonosná rastlina. Na liečebné účely sa zbiera vňať. V čase plného kvitnutia sa odrežú horné časti stonky. Tento zber sa opakuje viackrát za rok. Materiál sa suší v tieni, alebo v sušiarni pri teplotách do 40 °C. Droga potom aromaticky vonia a chutí slano. Obsahuje silicu, triesloviny, glykozidy, flavonoidy a saponin. Účinné látky miernia chronické žalúdočné katary a bolesti v oblasti žalúdka a pomáhajú proti nadúvaniu a zápche. Zápar, ktorý sa pripravuje z 2 čajových lyžičiek drogy na šálku vody, pomáha aj pri ťažkostiach horných dýchacích ciest, čiernom kašli a pri zápaloch močových ciest. Zvonka sa bazalka, predovšetkým silica, používa na prípravu osviežujúcich kúpeľov, ďalej na obklady na ťažko sa hojace rany a ako kloktadlo.
Benedikt lekársky
Benedikt lekársky, ktorý má svoj pôvod vo východnej časti Stredozemia a v susedných oblastiach Ázie, sa už od 16. storočia používal proti pľúcnym ochoreniam a proti moru. Zbiera sa vňať, bezprostredne pred kvitnutím. Zber možno opakovať až 5-krát do roka. Zbierajú sa tiež len listy, ktoré poskytujú najcennejšiu drogu. Materiál sa suší v tieni alebo v sušiarenskom zariadení pri teplotách do 40 °C. Droga chutí horko a musí sa uschovávať v uzatvorených nádobách. Obsahuje horčinu knicín, silicu, triesloviny a slizy a minerálne látky. Droga sa podáva čistá v malých dávkach, väčšinou sa však používa v čajových zmesiach. Pomáha pri odstraňovaní porúch tráviaceho ústrojenstva, zvyšuje chuť do jedla a podporuje tvorbu žalúdočnej šťavy a žlče. Benedikt lekársky zmierňuje aj nadúvanie a hnačky, podporuje činnosť pečene a pôsobí antibiotický. Silnejšie dávky tejto drogy však môžu viesť k podráždeniu obličiek, nevoľnosti a dáveniu. Tehotné ženy by sa užitiu tohto liečivého prostriedku mali bezpodmienečne vyvarovať.
Breza previsnutá
Breza je jednodomá rastlina; vytvára samčie a samičie jahňady. Listy sa zbierajú pri bližne dva mesiace po vypučaní a sušia sa v tieni alebo v sušiarni pri teplotách do 40 °C. Droga vonia aromatický a chutí horko. Obsahuje saponíny, triesloviny, flavonoidné glykozidy, silicu, živice. Tieto látky účinkujú močo-pudne a dezinfekčne a nedráždia pritom obličky. Droga je preto základnou zložkou urolo gických čajových zmesí na liečbu močových ciest a mechúra a odstraňovanie obličkových kamienkov. Najmä v zmesi s lipovými listami má potopudný účinok. Z 1 až 2 lyžíc narezanej drogy na šálku vody sa pripravuje zápar, do ktoré ho sa pridá na hrot noža sódy bikarbóny a pije sa dvakrát denne. Použité zvonka slúžia brezové listy ako prísada do osviežujúcich kúpeľov a pri liečbe reumatizmu.
Čakanka obyčajná
Celá rastlina obsahuje mliečnu šťavu. V Európe, Afrike a v Ázii rastie často ako burina na medziach, v jarkoch a na lúkach. Už v starom Egypte ju považovali za významnú liečivú rastlinu a zeleninu. Na liečebné účely sa zbierajú korene rastúcich rastlín. Vykopú sa, dôkladne sa očistia, umyjú, pokrájajú na kolieska a rýchlo sa usušia pri teplotách do 50 °C. Droga korenisto vonia a chutí horko. Obsahuje inulín, glykozid intybín, horčiny, triesloviny, cukor, slizy a soli draslíka. Tieto látky podporujú vylučovanie žlče a žalúdočných štiav a povzbudzujú chuť do jedla. Odvar, ktorý sa pripravuje z dvoch čajových lyžičiek drogy na šálku vody a pije sa dvakrát denne, pôsobí súčasne močopudne, má ľahký preháňavý účinok a celkove pôsobí osviežujúco. Okrem toho pomáha pri chorobách pečene, žlčníkových a obličkových kameňoch a zápaloch močových ciest. Obsah inulínu má priaznivý účinok pri liečbe cukrovky.
Ďatelina lúčna
Ďatelina lúčna rastie v Európe a severnej Afrike v rastlinných spoločenstvách lúk a pasienkov. Na liečebné účely sa zbierajú kvety. Zber sa robí ručne a za pekného počasia. Materiál sa rozprestrie v tenkých vrstvách v tieni na vzdušnom mieste a dôkladne sa presuší. V sušiarňach nesmie prekročiť teplota 35 °C. Droga obsahuje triesloviny, glykozidy, organické kyseliny a farbivá. Čaj sa v ľudovom liečiteľstve používa pri kataroch priedušiek, kašli, zachrípnutí a proti hnačkám. Šesť čajových lyžičiek drogy sa preleje šálkou vriacej vody a tento zápar sa nechá 10 minút postáť a pije sa v priebehu dňa. Droga je obsiahnutá aj v zmesiach žalúdočných čajov. Zvonka sa ďatelinová droga používa do kúpeľov a na obklady proti kožným ochoreniam. Ďatelina lúčna je významná medonosná rastlina.
Dúška materina
Celá rastlina príjemne vonia. Dúška materina rastie v Európe a Ázii na slnečných stranách, na lúkach a v priekopách.
Od nepamäti sa ako liečivý prostriedok zbiera a využíva vňať dúšky materinej . V čase plného kvitnutia, za pekného a slnečného počasia sa odrezávajú, alebo odtrhávajú horné, bylinné časti rastliny a sušia sa v tieni pri teplotách do 35 °C. Droga sa uschováva v uzatvorených nádobách a izolovane od ostatných bylín. Obsahuje až 0,6 % silice s tymolom a karvakrolom, horčiny, triesloviny, flavonoidy a minerálne látky. Tymol je silné antiseptikum, je lepší ako fenol, nelepí sa na kožu a pôsobí ako dezodorant (odstraňuje zápach). Používa sa pri výrobe zubných pást a práškov. Extrakt z drogy sa pridáva do kvapiek proti čiernemu kašlú, katarom horných dýchacích ciest a žalúdočným a črevným ťažkostiam. Z dúšky materinej sa pripravujú kúpele na posilnenie nervov a pomáhajú tiež pri liečbe hnisavých a nepríjemne zapáchajúcich rán. Destiláciou čerstvej vňate sa získa silica, ktorá sa tiež uplatňuje pri liečbe prieduškových katarov, chrípky a kašľa a slúži pri príprave mazadiel.
Fenikel obyčajný
Na liečebné účely sa zbierajú plody. Kvalitatívne najlepšia droga sa získa ručným odrezávaním do zretých okolíkov. Ostatné okolíky sa nechajú ešte dozrieť a celý porast sa potom zbiera strojovo. Vyčistený a usušený fenikel sa má uskladňovať v dobre uzatvorených obaloch a na suchom mieste. Obsahuje až 6 % silíc, ktorých hlavnými zložkami sú anetol a fenchón, ďalej bielkoviny, cukor, sliz a organické kyseliny. Droga uvoľňuje kŕče hladkého svalstva, zmierňuje kolíkové bolesti a uľahčuje odchod nahromadených plynov. Čajové zmesi s feniklom sa používajú pri zápchach, na podporenie tvorby materského mlieka, pri chorobách močového ústrojenstva a ako doplnková liečba pri cukrovke. Zo silice rastliny sa vyrába feniklová voda, ktorá sa používa na kloktanie a ošetrovanie očí. Okrem toho sa fenikel používa pri výrobe likérov, cukroviniek a kozmetických prípravkov. Je aj vynikajúcou medonosnou rastlinou.
Fialka voňavá
Fialka patrí k najstarším liečivým rastlinám a používala sa na liečbu zápalov, epilepsie a bolestí hlavy. Väčšinou sa zbiera celý horný výhonok, alebo jednotlivé časti výhonku, kvety, listy a podzemky oddelene. Materiál sa suší v tenkých vrstvách na vzdušnom, tienistom mieste. Celá rastlina obsahuje voňavú flavónovú silicu, ketón irón, ďalej saponíny, glykozidy, organické kyseliny a v kvetoch organické farbivo violarubín. Drogy sa uplatňujú pri liečbe chorôb dýchacích ciest, ako sú katary priedušiek, čierny kašeľ, kašeľ a nádcha. Z jednej čajovej lyžičky drogy na šálku vody sa pripravuje výťažok (extrakt), alebo pre deti z kvetov sirup proti kašľu. Drogy fialky voňavej sú obsiahnuté aj v čajových zmesiach s močo-pudným účinkom a pomáhajú aj proti reumatickým bolestiam a znižujú krvný tlak. Zvonka sa používajú ako obklady na opuchnuté miesta, hnisajúce rany, vredy a vyrážky. Z čerstvých kvetov fialky sa získava voňavá silica, ktorá sa používa na celom svete ako parfém.
Ibiš lekársky
Podzemné časti ibiša sa nesmú zbierať, sú chránené! Zo založených porastov sa zbierajú korene, listy a kvety. Korene sa očistia, ošúpu a sušia pri teplotách do 40 °C. Listy sa zbierajú postupne, ako rastliny rozkvitajú, alebo naraz na jeseň, keď sa likviduje celý porast. Nesmú byť napadnuté hrdzou. Kvety sa trhajú za ustálené ho počasia, skoro ráno ešte predtým, než sa rozvinú, a sušia sa v tieni na dobre vetranom mieste. Ibiš lekársky je jednou z najdôležitejších slizovitých liečivých rastlín. Droga obsahuje sliz, cukor, škrob, asparagín, pektín a ďalšie látky. Používa sa v čajoch proti zápalovým procesom horných dýchacích ciest, proti kašľu a ako prostriedok na podporenie vykašlávania. V ľudovom liečiteľstve nachádza využitie predovšetkým koreň pri chorobách žalúdka a čriev. Macerát sa pripravuje vždy za studená z malej lyžičky drogy a šálky vody. Zvonka sa droga používa na zmäkčujúce zábaly a ako kloktadlo.
Kapsička pastierska
Zbiera sa kvitnúci nadzemný výhonok, vňať . Odrezáva sa ručne aj s prízemnou ružicou listov, čistí sa a suší v tenkých vrstvách za občasného obracania pri teplotách do 40 °C. Droga sa uschováva v suchu a v uzatvorených nádobách. Obsahuje cholín, acetylcholín, alkaloid burzín, flavonoidy, organické kyseliny, triesloviny a minerálne soli. Droga má utišujúci a sťahujúci účinok. Používa sa na utíšenie maternicového, žalúdkového a pľúcneho krvácania a aj pri kataroch žalúdka a čriev. Má močo-pudný účinok, ovplyvňuje hladké maternicové svalstvo, takže nachádza použitie aj pri ťažkostiach obličiek a močových ciest. Zo 6 čajových lyžičiek drogy na dve šálky vody sa pripravuje osemhodinovým vylúhovaním macerát (výťažok), ktorý sa precedí a pije každý druhý deň. Vo väčších dávkach je droga jedovatá. Zvonka slúži na umývanie rán, kožných vyrážok a ekzémov. Rastliny s bielym povlakom (sú napadnuté parazitickou hubou sa nezbierajú.